Allergiák ellen természetesen
Hogyan lesz a pollen allergia dietetikai téma? Mi köze a felső légúti panaszokkal járó kórképhez a táplálkozástudománynak? Bizonyára több allergiás megfigyelte már, hogy előfordultak felerősödött tünetek, melyre allergén-koncentráció emelkedés nem adott okot. Na de mit tudunk ilyen helyzetben tenni? A témát Szabó Adrienn dietetikusunkkal jártuk körül. Keresztallergia – a sok baj forrása A keresztallergia jelensége…
Hogyan lesz a pollen allergia dietetikai téma? Mi köze a felső légúti panaszokkal járó kórképhez a táplálkozástudománynak? Bizonyára több allergiás megfigyelte már, hogy előfordultak felerősödött tünetek, melyre allergén-koncentráció emelkedés nem adott okot. Na de mit tudunk ilyen helyzetben tenni? A témát Szabó Adrienn dietetikusunkkal jártuk körül.
Keresztallergia – a sok baj forrása
A keresztallergia jelensége úgy alakul ki, hogy az allergiát okozó kémiai anyaghoz nagyon hasonló vegyület van jelen egyes nyersanyagokban (főleg zöldség, gyümölcs, olajos mag), melyekre a túlérzékeny szervezet úgy reagál, mintha magával az allergénnel találkozna.
A szervezet reakciója igen változatos lehet, befolyásolhatja az is, hogy az adott keresztreakciót adó anyag nyersen vagy főzve van jelen, de függhet az elfogyasztott mennyiségtől is, hogy kialakul-e panasz.
A légúti allergiák jellegzetes tünetei a megfázás egyes jeleihez hasonlók: orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, nyálkahártya dugulás, emellett megjelenik viszketés, égő bizsergő érzés is, akár a fül környékén is, vagy fejfájás, hányinger, hasi diszkomfort is kialakulhat, de persze a tünetek egyéni eltéréseket is mutathatnak.
Fontos, ha egyes ételek hatására fokozódnak az allergiás panaszok, nem feltétlen csak a keresztallergiára kell gondolni, lehet, hogy tényleges ételallergia áll fenn. Ennek eldöntése, a diagnózis felállítása orvosi (allergológus, immunológus) kompetencia.
Melyek a leggyakoribb keresztallergének?
- Parlagfű: banán, görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, paprika, uborka, cukkini
- Fű félék: sárgadinnye, görögdinnye, füge, narancs, őszibarack, paradicsom, zeller, rozs, búza, szója, földimogyoró, borsó, bab
- Nyírfa: dió, mandula, mogyoró, cseresznye, meggy, sárgabarack, őszibarack, alma, körte, szilva, málna, szamóca, banán, kivi, avokádó, burgonya, paprika, cikória, zeller, sárgarépa, petrezselyemgyökér, petrezselyemzöld
- Fekete üröm: sárgarépa, petrezselyemgyökér, zeller, édeskömény, ánizs, chili, bors, mustármag, szerecsendió, bazsalikom, majoranna, oregánó, paprika, paradicsom, uborka, burgonya, koriander, napraforgó, dinnye, mangó, dinnye, szerecsendió, kamilla, borsmenta
Fontos, hogy meglévő pollen allergia esetén a fenti nyersanyagokat nem kell automatikusan eliminálni az étrendünkből! Kizárólag akkor kell ezekre figyelni, ha a tünetek ezt szükségessé teszik. Ezt azért szükséges hangsúlyozni, mert sajnos gyakori jelenség hazánkban, hogy allergia vagy ételintolerancia esetén az emberek túlzott aggodalomból és felelősségtudatból adódóan több nyersanyagot, ételféleséget zárnak ki étrendjükből, mint az szükség lenne. Az étrendjük így egyoldalúvá válik, ami akár tápanyaghiányhoz is vezethet.
Mindig étkezzünk színesen, változatosan, intuitívan, a szervezet jelzéseire (éhség, jóllakottság, ízpreferencia, lelki állapotunk) is figyelve, mert az étkezés körüli stressz és feszültség kiiktatása legalább olyan fontos, mint az allergének felderítése és kizárása!