Barion Pixel

Szabó Adrienn

Megosztás

Tavaszi tranzit – így csináld jól!

Ki ne szeretné a gyors és hatékony megoldásokat? Mindenki vágyik arra a bizonyos varázsütésre, ami egy pillanat alatt eltünteti a kimerültséget, stresszt és általános erőtlenséget. Főleg márciusban, amikor a tavaszi fáradtság felüti a fejét! A következő cikkben átfogó módon keressük a megoldást ezekre a kihívásokra, hasznos tippekkel kísérve a leírtakat, ahogy azt Szabó Adrienn dietetikusunktól…

Ki ne szeretné a gyors és hatékony megoldásokat? Mindenki vágyik arra a bizonyos varázsütésre, ami egy pillanat alatt eltünteti a kimerültséget, stresszt és általános erőtlenséget. Főleg márciusban, amikor a tavaszi fáradtság felüti a fejét! A következő cikkben átfogó módon keressük a megoldást ezekre a kihívásokra, hasznos tippekkel kísérve a leírtakat, ahogy azt Szabó Adrienn dietetikusunktól már megszokhattátok.

Miért nincs 1-2 mikrotápanyag, ami pikk-pakk megoldja a problémánkat?

A tavaszi fáradtság okozta vitaminhiány nem oldható meg egy pirulával. Ennek oka például, hogy vannak olyan vitaminok, melyek akár 100 féle élettani folyamatban is szerepet játszanak és nincs olyan működési egységünk, melyet önmagában 1 vitamin szabályozna. Továbbá a vitaminok egymás hatását erősítik, ezért sem lehet kiragadni egyet. A szervezet számtalan vitamint elő is állít, sokat közülük hosszú ideig raktározni is képes (pl.: B12 vitamin hiány kb. fél év teljes vegán életmód után alakulhat ki) ezért a gyakorlatban teljes vitaminhiány szerencsére sokkal ritkábban alakul ki, mint amilyen gyakran attól a hétköznapokban tartunk.

Fentiek miatt érthető, miért nem listázunk 5 vitamint a tavaszi átálláshoz.

Mi jelenthet megoldást?

Fontos tény e mellett, hogy étkezésünkkel, legyen szó őszi-téli vagy tavaszi-nyári időszakról, a D-vitaminon kívül minden tápanyagot fedezni tudunk a hazai nyersanyag-lehetőségekből! Hangsúlyozzuk, étkezésünkkel és nem pedig a szintetikusan előállított étrendkiegészítőkkel. Ha tehát minél színesebben, zöldségeket és gyümölcsöket változatosan kombinálva (ezzel találkozhatunk egyébként a Funky Forest préslevekeben és smoothie-kban is, ahol mindig legalább kétféle alapanyag jelenik meg az üvegben) valósítjuk meg étkezéseinket, akkor azzal a tavaszi átállást zökkenőmentesebbé tehetjük.

Na de mi a helyzet télen?

A téli időszakban (nagyon is érthető okok miatt) teljesen más táplálkozási mintázat a jellemző, mint tavasszal és nyáron. Télen mennyiségi éhezés nem de minőségi jelentkezhet, ha kevésbé változatosan nyúlunk egyes nyersanyagokhoz. A hideg hónapokban gyakoribbak a zsírbő, kalóriadús ételek, néhány kilót talán fel is szedünk, de ez egy teljesen természetes folyamat.

És már kicsit elegünk lehet a gyökérzöldségekből és káposztafélékből, még nem jönnek azonnal a tavaszi alapanyagok, hiába hirdetik sok felületen a tavaszi életmódváltást és a hozzá kapcsolódó saláta dömpinget. Legkorábban majd a medvehagyma jelenik meg tavaszi hírnökként és szorosan követi a spárga.

Mit együnk az évszakváltás alatt?

Amíg nem robban be a természet, javasoljuk, hogy még használjuk ki a lehetőséget, hogy együnk körtét, vessünk be még egy sütőtökös receptet, élvezzük a retekfélék sokszínűségét, készítsünk még egy nagy adag párolt lilakáposztát, vagy süssünk fodros kel chipset és készítsünk krémlevest egyik kuriózumunkból, a  csicsókából. Továbbá bátran hívjunk segítségül a mindennapi étkezésekhez konzerveket, fagyasztott árukat és egyéb egészségtudatos zöldség és gyümölcs készítményeket. Ezek a kizárólag a nyersanyagot feldolgozó áruk, mérések szerint számtalan egészségvédő mikro és makrotápanyagban felveszik a versenyt a frissnek vélt alapanyagokkal, sőt akár le is körözik őket.

Mire figyeljünk különösen a tranzit időszakában?

A legtutibb tippek egyben a legegyszerűbbek is! Figyeljünk a sok folyadékfogyasztásra, mely minden jól működő élettnai folyamat alapja, mozogjunk sokat, mely növeli a szerotonin szintünket, együnk minél színesebben, válogassunk tányérunkra minden nyersanyagcsoportból (húsok, halak, tejtermékek, tojás, zöldségek, gyümölcsök, olajosmagvak, gabonafélék stb.).

Látjátok, nem is kell semmi különleges ahhoz, hogy felkészíthessük szervezetünket a tavaszi zsongásra! Rázzátok fel magatokat a téli álomból és színesítsétek étrendetek a 100%-os Funky préslevek segítségével.

Olvass tovább!

Súlymegőrzés az ünnepi dorbézolás alatt

Életmód

Szinte mindent, így az étkezési szokásainkat is a fogyasztói társadalmat uraló pénz mozgatja. Nyilván nem mondok ezzel újdonságot, de azért szeretném ezt tudatosítani, mert az ...