Barion Pixel
,

Fülöp Lili

Megosztás

A vitaminok titkos világa

Dietetikusunk írása arról, hogy miért is sokkal hatékonyabb gyümölcsök és zöldségek által bevinni a napi vitaminmennyiséget, mint a fantáziátlan és bonyolult vitaminkapszulákkal. Mert nem mindegy, hogy mit és hogy veszel magadhoz! Ha azt hallod vitamin, mi jut először az eszedbe? Én azt remélem, hogy egyre inkább a színes alapanyagok, zöldségek, gyümölcsök és nem pedig a…

Dietetikusunk írása arról, hogy miért is sokkal hatékonyabb gyümölcsök és zöldségek által bevinni a napi vitaminmennyiséget, mint a fantáziátlan és bonyolult vitaminkapszulákkal. Mert nem mindegy, hogy mit és hogy veszel magadhoz!

Ha azt hallod vitamin, mi jut először az eszedbe? Én azt remélem, hogy egyre inkább a színes alapanyagok, zöldségek, gyümölcsök és nem pedig a kapszulák és porok. Tudom, komoly fejtörés és utánajárás lehet minden alapanyagról kideríteni, hogy milyen vitamint vagy ásványi anyagot tartalmaz és sokkal könnyebb egy vitaminkapszulát bekapni, de engedd meg, hogy segítsek egy kicsit tudatosabb fogyasztóvá válni! 

A zöldségeket és a gyümölcsöket azért is érdemes természetes formában elfogyasztanod, mert sokkal komplexebb csomagot kapsz velük, hiszen a makrotápanyagokon felül antioxidánsokat, rostokat, ásványi anyagokat és vitaminokat is tartalmaznak. Ezek nyersen, a táplálék alkotórészeként fejtik ki a jótékony hatásukat. 

Miért fontos ez? 

Mert ezek a kombinációk sokkal jobb hatást, nagyobb védelmet nyújtanak együtt, mintha az egyes vegyületeket önmagukban fogyasztanád el.

A flavonoidok (jótékony növényi vegyületek) például fokozzák a C-vitamin hatását, bizonyos fokig gátolják a lebontását is, míg az E-vitamin jól működik együtt a szelénnel. A C-vitamin és a vas is szeretik egymást így ügyes húzás lehet például bogyós gyümölcsöket szórni a zabkásánk tetejére. 

Mégis mennyi az annyi?

Nem egyszerű a válasz hiszen ez rengeteg tényezőtől függ: a kor, a nem, a fizikai aktivitás, a táplálkozási szokások, de még a külső hőmérséklet is hatással van a szervezet igényeire. Ami biztos, hogy ha dohányzol, egyoldalúan táplálkozol, rendszeresen fogyasztasz alkoholt, esetleg tartósan gyógyszereket szedsz, vagy folyamatos stressz alatt állsz, sőt, ha várandós vagy, szoptatsz, netán fokozott fizikai terhelésnek vagy kitéve, a vitaminéhséged nőni fog.

Nehezen boldogul az, aki miligrammra pontosan be akarja tartani az ajánlásokat és én nem is ösztönözlek téged erre. Egy dolgot viszont megtehetsz: 400-500 grammnyi, lehetőleg friss, nyers zöldséget és gyümölcsöt majszolj el minden nap! Ez lehet a reggeli mellé néhány szem paradicsom vagy retek, tízóraira egy alma, az ebéd mellé egy könnyű saláta, uzsira néhány korty préslé, vacsorára pedig valamilyen zöldséges egytálétel. Egy kis odafigyeléssel észrevétlenül megnövelheted a napi vitaminbeviteledet. Kezdd el nyáron, ilyenkor a legegyszerűbb friss, szezonális alapanyagokat találnod, télre pedig már rutinos versenyzővé válhatsz!

Olvass tovább!

Clean Eating Azaz, amikor valami jó dolog jön divatba…

ÉletmódFenntarthatóság

A “tiszta” étkezés nem azt jelenti, hogy kézmosás után, tiszta kézzel nyúlunk az ételhez, bár ez elengedhetetlen persze. Hajlamosak vagyunk címkézni az étkezési szokásainkat, hogy ...