Barion Pixel
,

Fülöp Lili

Megosztás

Tápláljuk jól a gyerekeket nyáron is!

Gyermeket nevelő szülőként komoly fejtörést okozhat a nyári családi menetrend megszervezése. Ha dolgoznunk kell, hova mennek a gyerekek, ha szabadságon vagyunk mi legyen a program, ha táborba mennek mivel kell készülni… na meg ha kiesik az eddigi „intézmény” adta fix étkezés, akkor mit fognak enni? Fülöp Lili dietetikusunk legújabb írásában most erre ad választ! A…

Gyermeket nevelő szülőként komoly fejtörést okozhat a nyári családi menetrend megszervezése. Ha dolgoznunk kell, hova mennek a gyerekek, ha szabadságon vagyunk mi legyen a program, ha táborba mennek mivel kell készülni… na meg ha kiesik az eddigi „intézmény” adta fix étkezés, akkor mit fognak enni? Fülöp Lili dietetikusunk legújabb írásában most erre ad választ!

A WHO legfrissebb statisztikai adatai szerint a világon kb. 125 millió gyermeket érint az elhízás. Hazánk sajnos előkelő helyet foglal el ez EU-tagállamok között: a 2-17 éves korosztályban már minden ötödik gyermek túlsúlyos vagy elhízott. Ebből fakadóan a táplálkozásból eredő problémák is egyre gyakoribbak a gyermekek körében. Azt gondolhatnánk, hogy a nyár, a rengeteg szezonális és finom gyümölcs és zöldség miatt megfelelő időszak lehet a helyes táplálkozásra, a kutatások mégis azt mutatják, hogy a szünidőben a gyerekek könnyebben szednek fel többletsúlyt. Ennek hátterében a megemelkedett mennyiségű só, cukor és zsírfogyasztás is állhat.

Nyáron általában más a napi ritmus, nem szükséges korán kelni és az étkezések száma, ideje is könnyen elcsúszhat. Mégis mik azok a fontos lépések, amivel rendszert tehetünk a hektikus nyári napokban? A következőkben erre hoztam pár praktikus tanácsot:

Ne maradjon ki a reggeli!

Bár a szünetben egy picit tovább alhatunk, ne aludjuk át a reggelit, próbáljuk megtartani az egészséges étkezési és napi ritmust. Sajnos azért nem írhatom azt, hogy az évközben megszokott ritmust, mert hazánkban a 7-14 éves gyermekek egyharmada reggeli nélkül indul iskolába, és ha reggelizik is valamit, az a legtöbb esetben a finomított lisztes, magas cukortartalmú péksüteményeket jelenti. Számos vizsgálat rámutatott már arra, hogy azok a gyerekek, akik kihagyják a reggelit, magasabb a túlsúly és az elhízás aránya. Ebben nem csak a táplálkozás játszik szerepet, általában a reggeliző gyerkőcök egyéb kedvező életmódbeli szokásokat is űznek, például rendszeresen mozognak, vagy több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak.

Strandételek okosan

Amellett, hogy a bőrvédelemre ügyelve egy kis D-vitamint pótolhatunk, a nyári testmozgás egyik fő helyszíne is lehet a vízpart. Fontos, hogy a gyermekekkel beszéljük meg előre a menetrendet és vonjuk be őket az étkezések körüli teendőkbe is, legyen az akár bevásárlás, elkészítés vagy választás. Segítsünk nekik a határok megszabásában és javasoljuk alternatívákat a számukra.

Fagylaltozzunk például ebéd után vagy uzsonnára, a szem éhségét csillapítsuk 1-2 gombóccal. Legyen tervezetten lángos vagy hamburger ebédre, de tanítsuk meg őket arra, hogy a zöldségek és gyümölcsök legyenek jelen a nap további részében.

Nincsenek tiltott ételek, együnk együtt, élvezzük az együtt töltött időt és mutassunk példát saját étkezési szokásainkkal, higgyük el, ragadós!

Folyadék és gyümölcs!

A változatosság segíthet abban is, hogy elegendő mennyiségű legyen a napi folyadékbevitelünk. Érdekes tény, hogy nemcsak a folyadékok, de bizonyos szilárd ételek víztartalma is jelentős, a legtöbb zöldség és gyümölcs például 80-95% víztartalmú (dinnye, uborka, barack, paradicsom stb.), vagyis éppen annyira hatékonyak a folyadékpótlásban, mint a levesek. Szomjoltásra mégis a víz lesz a leghatékonyabb, de ha már a napi elfogyasztott mennyiség 70-80%-át tudjuk belőle fedezni (amihez egyébként remekül illik a menta, citromfű, gyömbér vagy az uborka is), akkor a maradék könnyen pótolható a már fent említett módon.

Ha a gyerkőcök nem annyira szeretik a zöldséget, gyümölcsöt, érdemes megpróbálkozni a smoothiekkal vagy préslevekkel, akár higított változatban is!

Olvass tovább!

Mikroműanyagok és káros hatásaik

Tudástár

Júliusban sok szó esett a “műanyagmentes júliusról”, de valahogy idén kisebb volt a lendülete a #plasticfreejuly kihívásnak. Annyi minden történik manapság a nagyvilágban, hogy nem ...