Barion Pixel
,

Fülöp Lili

Megosztás

Nyári túlevés – mi ez és mit tehetünk ellene?

Ismerős helyzet? Kánikula van, izzadunk és éget a nap, a nagy melegben még az éhségünk is alább hagy. Biztosan mindenki érezte már a nyár ezen tüneteit legalább egyszer az életében. De aztán eljön az este, valamelyest lehűl a levegő, mi pedig farkaséhesen rontunk a hűtőre, bepótolva a napközben „elvesztegetett” étkezéseket. Jön a grillkolbász, a sör…

Ismerős helyzet? Kánikula van, izzadunk és éget a nap, a nagy melegben még az éhségünk is alább hagy. Biztosan mindenki érezte már a nyár ezen tüneteit legalább egyszer az életében. De aztán eljön az este, valamelyest lehűl a levegő, mi pedig farkaséhesen rontunk a hűtőre, bepótolva a napközben „elvesztegetett” étkezéseket. Jön a grillkolbász, a sör meg a lángos és azt vesszük észre, hogy a nyaralás végére nehéz fáradtságérzés járja át a testünket. Ha szeretnétek elkerülni ezt az érzést olvassátok el Fülöp Lili dietetikusunk legújabb írását, aki segít elkerülni a nyári túlevést és az ebből fakadó rosszullétet!

Mielőtt bárki félreértene nem a nyári közös étkezések vagy bulik ellen szólalok fel, hanem arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy akkor is jól tudjuk érezni magunkat, ha odafigyelünk a szükségleteinkre. A meleg idő nagyon igénybe veszi szervezetünket, ezért ha nem muszáj, ne terheljük tovább túlzó mennyiségű, nehezen emészthető étellel, itallal.

Persze sokat számít, ha már eleve egy helyes életmóddal futunk bele a nyaralásba (ennek kivitelezéséről sok cikkünk szólt már), de nincs lehetetlen az újrakezdők számára sem!

Ha a szigorú ajánlásokat vesszük alapul, akkor alkalmanként férfiak számára 20 g, míg nők számára 10 g az alkoholfogyasztási „stop” érték, utóbbi 1 dl bornak, 2,5 dl sörnek vagy 2,5 cl röviditalnak felel meg. A napi 60 g feletti tartós fogyasztás már a függőség irányába sodorhat minket. Dietetikai szempontból nem mehetünk el amellett sem, hogy 1 g alkohol kb. 7 kalóriát tartalmaz, ha hígításra pedig a szóda helyett üdítőket használunk, észrevétlenül tudunk akár több száz kalóriát is elfogyasztani. Legyen a nyári együtt töltött idő eleme a koccintás is, de a fentiek figyelembevételével próbáljuk meg saját mértékeinket megtalálni benne!

Észrevétlen kalóriáink másik fele a tipikus nyári strandételekből is fedezhető, gondoljunk csak a lángosra, kolbászra, hamburgerre vagy a jégkrémre és a jégkására. Míg előbbiek túlzott zsírtartalma, addig utóbbiak magas cukortartalmukkal viszik fel napi energiabevitelünket. Egy nyaralás alkalmával természetesen élvezzük ki ezeket, de ne váljon a mindennapos étkezéseink részévé. A kolbász mellé egyébként meg kérjünk savanyúságot, a hamburger mellé együnk egy kis salátát és máris táplálóbbá válik az étkezés, mégsem kellett túl sokat változtatnunk.

Na és mi a helyzet a nyári édességekkel? A jégkrém talán az egyik legnagyobb ludas, de se kell teljesen kizárnunk az étrendünkből! Fogyasszunk helyette inkább fagylaltot, hiszen számtalan szuper, gyümölcsös alternatívát találhatunk már a Balaton környékén is. Ha pedig otthon készítünk nyalánkságot, akkor gyümölccsel, préslevekkel vagy joghurttal szuper házi jégkrémet varázsolhatunk magunk is.

Végül pedig ne felejtsük: ha helytelenek az étkezési szokásaink, akkor bizony változtatni kell, de az sosem követelmény, hogy fenekestül felforgassuk az eddig megszokott rendszerünket. Kis lépésekkel, tudatos hozzáállással és okos megoldásokkal érhetjük el ugyanis a legtartósabb eredményeket!

Olvass tovább!

Melegítő ételek – fűtsünk be finom falatokkal!

Nagykiszerelés (3L)Recept

Az ősz a forró teák, gőzölgő levesek és melengető puha pokrócok szezonja. Ilyenkor elsősorban laktató, szezonális alapanyagokból készült ételeket kívánunk, ami nem is csoda, ezek ...