Barion Pixel
,

Szabó Adrienn

Megosztás

Fenékig! 3 tuti tipp a folyadékbevitel növeléséhez

Ki ismer magára ezekben a mondatokban: “többet kéne innom”, “az az újévi fogadalmam, hogy megiszom napi 3 liter vizet”? Szabó Adrienn dietetikusunk ezért megírta miért is olyan fontos a megfelelő folyadék fogyasztás és hogyan tudunk erőlködés nélkül többet inni.  Hogy miért fontos eleget inni? Bár a csapból is az folyik, hogy testünk ⅔-a víz, de…

Ki ismer magára ezekben a mondatokban: “többet kéne innom”, “az az újévi fogadalmam, hogy megiszom napi 3 liter vizet”? Szabó Adrienn dietetikusunk ezért megírta miért is olyan fontos a megfelelő folyadék fogyasztás és hogyan tudunk erőlködés nélkül többet inni. 

Hogy miért fontos eleget inni? Bár a csapból is az folyik, hogy testünk ⅔-a víz, de azt tudtátok, hogy a máj 70%-a is víz? Ha szeretnéd, hogy jól méregtelenítsen, igyál eleget! 

A szemeink 99%-a szintén víz. Lehet, hogy nem is szemcseppre van szükséged?

Fáj a fejed, folyamatosan fáradt vagy? Az agyunk közel 80%-a víz, így könnyen lehet, hogy nem egy extra kávéra van szükséged, csupán vízzel kéne megitatnod az agytekervényeidet. 

A napi folyadékbevitel mennyiségére szakszerűtlen univerzális javaslatot adni, hisz ez soktényezős kérdés. Testalkattal, életmóddal változik, kinek mennyit érdemes innia. Kisebb energiabevitel kevesebb folyadékot igényel, az edzettebb emberek jobban izzadnak, melegben vagy nagyobb páratartalom mellett pedig szintén fokozódik testünk párologtatása, így több vizet kell visszapótolnunk. 

Az sem mindegy ráadásul, hogy mit iszunk. A kávé és alkohol dehidratálnak, ahogy a sós ételek is. De az is számít, hogy elfogyasztjuk-e a napi ajánlott közel 1 kg zöldség-gyümölcsöt vagy épp eszünk-e levest. 

Szerencsére vannak kedvenc “itatós” tippjeim amik megkönnyítik a folyadékfogyasztást:

  • Tuningoljuk fel a kancsó vizet szezonális gyümölcs- és zöldségszeletekkel!
  • A 100%-os préslevet vagy smoothie-t hígítsuk fel vízzel, zöld teával.
  • A magyar egy leveses nemzet – együnk hát sokat belőle!

Ne felejtsünk el szeretteink megfelelő folyadékbevitelére is odafigyelni:

  • A kisgyermekek folyadékháztartása könnyebben felborul, kínáljuk őket rendszeresen vízzel, teával. 
  • Az idősek szomjúságérzete a korral csökken, pedig egészségük megőrzésének fontos eleme a hidratáltság.
  • A férfiak hajlamosabbak kevesebbet inni mint a nők, gondoskodjunk róluk is.

A szervezet szuper intelligens tervezés eredménye, ám a vízháztartás egyensúlyban tartásában nekünk is felelősségünk van. Szervezetünk kissé késve jelez a szomjúságérzetről, az embereknek a tevékkel ellentétben ráadásul vízraktára sincs, ezért könnyebben kialakulhat dehidráció. Ezt nem érdemes megvárni, úgyhogy higítsatok magatoknak egy kancsó 100%-os gyümölcslevet és folytassátok a munkát egy pohár finom innivalóval! 

 

Olvass tovább!

Átgondolatlan újévi fogadalmak helyett…

Életmód

Január a kötelező fogadalmak ideje, ugye? Gyakran halljuk az “új évben lefogyok”, “jobban odafigyelek az egészségemre”, “eljárok sportolni”, “többet főzök” ígéreteket. Ezekkel a törekvésekkel nincs ...